अनुप पौडेल, पोखरा लकडाउनको अवधिमा साढे १२ हजार गाडी कास्की भित्रिएका छन् । जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीले उपलब्ध गराएको तथ्यांकअनुसार चैत ११ गतेदेखि वैशाख ३१ गतेसम्म सानाठूला गरी १२ हजार ७ सय १८ सवारी साधन जिल्ला भित्रिएका हुन् ।

ती सवारीमा ३२ हजार ६ सय २४ जना जिल्ला भित्रिएको कास्की प्रहरी प्रमुख एसपी दानबहादुर कार्कीले जानकारी दिए । ‘यही अवधिमा १४ हजार ५ सय १५ सवारी जिल्ला बाहिर गएका छन् । ती सवारी चढेर ४८ हजार ८ सय १७ जनाले कास्की छोडेका छन्,’ बिहीबार आयोजित भर्चुअल पत्रकार सम्मेलनमा उनले भने ।

अत्यावश्यक सामग्री लिएर ४२ सय ९४ सवारी लकडाउनको अवधिमा कास्की प्रवेश गरेका छन् । त्यसमध्ये ४२ सय १३ वटा मालवहाक सवारी, ५२ वटा पेट्रोलियम पदार्थ बोक्ने ट्यांकर र २२ वटा ग्यास बुलेट रहेको प्रहरीको तथ्यांक छ ।

कास्की प्रशासनले सबै पास खारेज गरेको छ । प्रशासनले मृत्यु संस्कारमा सहभागी हुनु परे वा बिरामी परेर जिल्ला बाहिर जानपरे अनलाइन पास लिन भनेको छ ।

पूर्वतर्फ कोत्रे, पश्चिमतर्फ कुभिन्डे र उत्तरतर्फ नयाँपुल कास्की छोड्ने र भित्रिने नाका हुन् । प्रहरीसँग सवारीबाट जिल्ला आवतजावत गर्नेको तथ्यांक भए पनि चोरबाटो हुँदै कति जना कास्की आए भन्ने कुनै तथ्यांक छैन । एसपी कार्कीले भने, ‘पास लिएर जिल्ला आवतजावत गर्नेको तथ्यांक हामीसँग छ । चोर बाटो हुँदै जिल्ला भित्रिएका छन् भन्ने सत्य हो । तर, कति आए भन्न गाह्रो छ ।’

लकडाउन उल्लंघन गर्ने ३ सय ४३ सवारीलाई यो अवधिमा कारबाही गरिएको छ । त्यसमा २ सय ८६ दुई पाङ्ग्रे र ५७ चार पाङ्ग्रे सवारी छन् । लकडाउनको अवधिमा प्रशासनबाट जारी पास दुरुपयोग गर्ने २ सय ७३ सवारी साधनका धनीलाई कारबाही गरिएको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय कास्कीका प्रमुख सन्तोष रोकाले जानकारी दिए ।

त्यसमा म्याद सकिएको पासको प्रयोग गर्नेदेखि अरुको पासमा सवारी चलाउनेसम्म छन् । पास भएका तर लाइसेन्स नभएकालाई पनि प्रहरीले कारबाही गरिएको छ ।

‘एउटाको नाममा जारी भएको पास अर्कोले चलाएको पनि देखियो । पास जारी भएको ठाउँभन्दा अन्यत्र गएको पनि देखियो,’ उनले भने, ‘त्यस्ता सवारीको हकमा ५ सयदेखि १५ सय रुपैयाँसम्म जरिवाना गरेका छौं ।’

कास्की छिर्ने सबै नाकामा जाँचलाई कडा पारिएको उनले बताए । ‘टन्न खाद्यान्न र ग्यास लिएर आएको छ भने त्यसलाई पास आवश्यक छैन । ती सवारीमा मान्छे ओसारेको पाए कारबाही हुन्छ । त्यस्ता अत्यावश्यक सामान ढुवानी गर्नेसँग पास खोज्दा अरुले पनि दुरुपयोग गर्न सक्छन्,’ ट्राफिक प्रहरी प्रमुख रोकाले भने ।

जिल्ला प्रशासन कार्यालय कास्कीले बुधबार मध्यरातबाट लागु हुने गरी सबै पास खारेज गरेको छ । प्रशासनले मृत्यु संस्कारमा सहभागी हुनु परे वा बिरामी परेर जिल्ला बाहिर जानपरे अनलाइन पास लिन भनेको छ ।

अन्तिम पटक अध्यावधिक गरिएको

प्रतिक्रिया दिनुहोस्